Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Časopis 1.č.

Zkušební úsek z polymerbetonových trub ukázal výhody materiálu

Firma HECKL má na českém trhu výhradní zastoupení německého výrobce meyer-POLYCRETE®. Při přeložce kanalizace při ulici Radlická, Praha 5 – STOKA J1 – byly na zkušebním úseku poprvé instalovány polymerbetonové trouby POLYCRETE® od tohoto výrobce a my jsme získali cenné zkušenosti z pokládky.
 

Zkušební úsek byl realizován na stavbě veřejné gravitační kanalizace, která bude až do výstavby Radlické radiály sloužit jako jednotná stoka. Navržený profil kanalizace je DN 1000 a je položen ve sklonu 33,6 promile.

V zastoupení výrobce meyer-POLYCRETE® jsme na tento zkušební úsek o délce 63 m dodali polymerbetonové trouby POLYCRETE® PRC-OC, DN 1000, o vnějším profilu DA 1 185 mm, v pevnostní třídě 120 (min. únosnost ve vrcholovém zatížení 120 kN/m), včetně jednostranně osazených zásuvných spojek z nerez oceli V4 se symetrickým dvojitým těsněním. Celkem bylo dodáno 21 kusů trub v 3metrových délkách a 4 šachtové díly v 0,5metrových délkách.
 

Průběh pokládky
Výrobce navrhovaná uložení trub doložil statickými výpočty, které zohledňovaly několik variant. Jednak dle různých hloubek výkopů (různé výšky krytí nad troubami) a jednak dle způsobů uložení a obsypu. Z důvodu sjednocení stejného způsobu pokládky trub na stavbě bylo rozhodnuto, že uložení polymerbetonových trub se provede stejným způsobem, tak jak předepisuje projekt pro železobetonové trouby s čedičovou vystýlkou. Polymerbetonové trouby se proto pokládaly na betonové lože s úhlem uložení 120° a měly být obetonované předepsaným betonem C16/20. Samotná pokládka trub PRC-OC proběhla v lednu 2021.
 

Postřehy stavební firmy z montáže trub
Všichni byli příjemně překvapeni z nízké hmotnosti trub, mimořádně malé rozměrové tolerance a ze zjištění, že trouby jsou opravdu kruhové. Díky těmto vlastnostem se jim zkušební úsek podařilo i přes nepřízeň počasí velmi rychle položit.

A naše zkušenosti?
Na stavbě jsme si ověřili, že parametry udávané výrobcem souhlasí:
 - Jedná se o tuhý a tvarově stálý materiál, který je kruhový (materiál nevykazuje žádnou ovalitu).
- Má rovnoměrný hladký povrch a nulovou nasákavost.
- Nízká hmotnost je velmi dobrým předpokladem pro jednoduchou manipulaci.
- Snadné spojování trub je zajištěno nejen minimální tolerancí rozměrů, ale i hladkostí povrchů stěn a již uvedenou kruhovitostí trub.
- Výše zmíněné body zaručují rychlou pokládku trub.


Ing. Markéta Čížková
tel.: +420 602 578 563, marketa.cizkova@heckl.cz

 

Zpět
Dokument
Časopis HECKL č.1
Stáhnout
1.7 MB
KOUPELNY, SANITA

KOUPELNY, SANITA

VNITŘNÍ INSTALACE

VNITŘNÍ INSTALACE

INŽENÝRSKÉ SÍTĚ

INŽENÝRSKÉ SÍTĚ

VÝROBA A SLUŽBY

VÝROBA A SLUŽBY

KAM DÁL?

Co děláme

Podívejte se co všecho HECKL umí a dělá. V oborech zabývajícími se topením, vodou a plynem jsme jedničky. Naše koupelnová studia a vlastní značka sanity Lansanit vám vždy nabízí služby a výrobky nejvyšší kvality.